Hakkımızda

1955 yılında kurulan Türk Diyabet Cemiyeti, diyabet hastalığı, korunma yolları ve tedavisi hakkında halkın bilinçlenmesini sağlayan, eğitimler düzenleyen, bilimsel araştırmaların yapılması ve politikaların oluşturulmasına destek veren Türkiye’nin ilk ve önde gelen kurumlarından biridir. 1959 yılında Uluslararası Diyabet Federasyonu’na (IDF) 21. üye olarak katılmış; ülkemizin diyabet alanındaki sağlık hizmetlerini ve bilimsel çehresini, uluslararası camia da temsil eden önemli bir üye haline gelmiştir. 1963 yılında ise; dönemin Bakanlar Kurulu kararı ile ‘Kamu Yararına Çalışan Dernek’ statüsünü kazanmıştır.

60 yılı aşan tecrübesiyle ülkemizde birçok kurum, kuruluş ve STK’ya ilham olan Türk Diyabet Cemiyeti; 1990 yılında, özvarlıkları ve bağışlarla, diyabetlilere daha iyi hizmet vermek amacıyla, İstanbul’da alanında bir ilk olan ‘Harbiye Özel Diabet Hastanesi’ kurmuştur.

1999 yılında ise Türk Diabet ve Obezite Vakfı’nı (TÜDOV) kurmuştur. Aynı amaca hizmet için kurulmuş ve olan bu iki kurum diyabetle ilgili eğitimler, kongreler, bilimsel araştırmalar, yaz kampları ve benzeri tüm etkinliklerde birlikte hareket etmektedirler.

Değişen zaman ve şartlar içerisinde hizmet kalitesindeki çıtayı daha yükseğe çıkartarak daha geniş bir kitleye hitap edebilmek amacıyla; ‘Harbiye Özel Diabet Hastanesi’ yerine yeni bir hastanenin yapılması zarureti doğmuştur. Bu amaçla; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Türk Diyabet Cemiyeti’ne 2001 yılında tahsis ettiği 1.790 m2’lik arsa üzerinde 2011 yılında başlayan yeni hastane inşaatı, Türk Diyabet Cemiyeti’nin ve Türk Diabet ve Obezite Vakfı’nın yıllar içinde birikmiş olan özvarlıklarıyla ve bağışlarla Haziran 2015’te tamamlanmış ve hizmete açılmıştır. Böylece İstanbul - Harbiye’de hizmet veren Diyabet Hastanesi, 2015 Haziran ayından bu yana İstanbul Kadıköy’deki yeni yerinde Prof. Dr. Nazif Bağrıaçık Kadıköy Hastanesi adıyla hizmetlerine devam etmektedir.

2016 yılında Diyabet ve Obezite Farkındalık Eğitim Merkezi’ni (DOFEM) hizmete açarak, özellikle hasta ve yakınlarına yönelik olarak şeker izlenmesi, beslenme ve egzersiz, ayak sağlığı, seyahat ve özel durumlarda yapılması gerekenler, insülinin saklama ve taşıma koşulları, ağız ve diş sağlığı, yıllık yapılması gereken kontroller gibi konu başlıklarında ücretsiz eğitimler vermeye başlamıştır. Ayrıca okullar, belediyeler, huzurevleri gibi çeşitli kurumlarla da ortaklaşa ‘Diyabet ve Sağlıklı Beslenme’ seminerleri düzenleyerek halkın farkındalık düzeylerini arttırmak için çalışmalar yapmaktadır.

Cemiyetin en önemli faaliyetlerinden biri de 50 yılı aşkın süredir yıldır hiç ara vermeden düzenlediği Tip 1 ve Tip 2 diyabetlileri bir araya getiren tek kamp olma özelliği taşıyan Yaz Eğitim Kamp’larıdır. Bu kamplar sayesinde; diyabetli çocuk ve erişkinler tatil ortamında bakım ve kontrol kavramlarını öğrenerek, bilgi ve deneyimlerini paylaşma fırsatı buluyorlar.

Türk Diyabet Cemiyeti bünyesinde diyabetli bireylerin, diyabet tedavisi ve kontrolünde yarar sağlayan teknolojik gelişmelere daha kolay ulaşabilmeleri amacıyla kurulan Türk Diyabet Cemiyeti İktisadi İşletmesi Tıbbı Cihaz Satış Merkezi' 2019 yılında faaliyete başlamış olup Ücretsiz Uygulama ve Eğitim Desteği,Direkt Satış,Ölçüm verilerinin sağlık profesyonelleri, diyabetli ve diyabetli yakınlarıyla verilerin paylaşımı sağlanmaktadır.

Ayrıca; Türk Diyabet Cemiyeti; her yıl düzenlediği Ulusal Diyabet Kongreleri ve çeşitli konulardaki uzmanlık toplantıları sayesinde bilim insanları ve sağlık profesyonellerini bir araya getirerek; bilgi alışverişinde bulunmalarına ve güncel gelişmeleri takip etmelerine aracılık etmektedir.