Kilometre Taşlarımız


Ø 
1955 - Türk Diyabet Cemiyeti kuruldu. 

 

Ø  1959 - Uluslararası Diyabet Federasyonu’na (IDF) 21. üye olarak katılındı.

 

Ø  1961 - ‘Diyabet Tekamül Kursu’ adı altında Diyabet Eğitim Kursları düzenlemeye başladı. Bu kurslar önce Diyabet Günleri, 1991 yılından itibaren ise ‘Ulusal Diyabet Kongresi’ adıyla güncel haline kavuştu.58. Ulusal Diyabet Kongresi bu yıl 11-14 Mayıs 2022’de düzenlenecek. Kongre; Türkiye’de diyabetle ilgili çalışan Endokrinolog, İç Hastalıkları Uzmanı, Aile Hekimleri, Diyabet Hemşireleri ve Diyabet Diyetisyenlerini biraraya getiren ülkemizdeki bu konuda tek kongredir ve her yıl 1200-1500 kişi kongreye katılmaktadır.

 

Ø  1962 - Taksim’de bir apartman dairesi kiralanarak, Türkiye’nin ilk diyabet merkezi açıldı ve diyabet hastalarına hizmet verilmeye başlandı. Yine aynı yıl Türkiye’de bir ilk olarak Diyabet Yaz Eğitim Kampı düzenlendi. Yaz eğitim kampları 55 yıldır devam etmekte olup

Tip1 diyabetli çocuklar bu kamplardan ücretsiz olarak yararlandırılmaktadır.

 

Ø  1963 - Dönemin Bakanlar Kurulu kararı ile ‘Kamu Yararına Çalışan Dernek’ statüsü kazanıldı.

 

Ø  1963 - Türkiye’de ilk diyabet taramaları başlatıldı ve ülke genelinde 600.000 kişinin taranmasını gerçekleştirdi.

 

Ø  1964 - Taksim’deki Diabet Merkezi, kurucularımızdan Muzaffer Şevki Yener tarafından bağışlanan Harbiye’de 3 katlı bir binaya taşındı ve diyabet hastalarına burada hizmet vermeye başladı.

 

Ø  1990 - 1964 yılından beri Harbiye’de faaliyet gösterilen merkezin yerine, diyabetlilere daha kapsamlı hizmet verebilmek amacıyla, özvarlıklarımız ve bağışlarla alanında bir ilk olan ‘Harbiye Özel Diabet Hastanesi’ kuruldu ve yapılan yeni binada hastane olarak hasta kabulüne başladı. İnşaat sırasında Verem Savaş Derneği’nin Kasımpaşa’daki dispanser binasında hasta kabulüne devam etti.

 

Ø  1998 - ‘Diabet’ adıyla ilk olarak 1961 yılında yayınlanan yayın organımız ‘Diyabet-Sağlıklı Yaşam Dergisi’ güncel haline kavuştu. ‘Diyabet-Sağlıklı Yaşam Dergisi’ 20 yılı aşkın bir süredir 3 ayda bir yayınlanmakta ve ücretsiz olarak hastalara, Aile Sağlığı Merkezlerine, ve Diyabet Polikliniklerine dağıtılmaktadır.

 

Ø  1999 - Türk Diyabet Cemiyeti, Genel Kurul Kararı ile Türk Diabet ve Obezite Vakfı’nın (TÜDOV) kuruluşuna öncü oldu. Aynı amaca hizmet için kurulmuş olan bu iki kurum diyabetle ilgili eğitimler, kongreler, bilimsel araştırmalar, yaz kampları ve benzeri tüm etkinliklerde birlikte hareket etmektedirler.

 

Ø  2004 -  İstanbul Anadolu tarafında ‘Göztepe Diyabet Merkezi’ açıldı.

 

Ø  2011 - Değişen zaman ve koşullar içinde daha geniş bir nüfusa sağlık hizmeti verebilmek amacıyla ‘Harbiye Diabet Hastanesi’ ve ‘Göztepe Diyabet Merkezi’nin yerine daha kapsamlı yeni bir hastanenin yapılması zarureti doğdu. Bu amaçla Türk Diyabet Cemiyeti’ne, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden 2001 yılında intifa hakkı verilen Kadıköy’de bulunan arsa üzerine yeni bir hastane yapılmasına karar verildi. Ancak ekonomik koşullar nedeniyle hastane inşaatına 2013 yılında Türk Diyabet ve Obezite Vakfı ortaklığıyla başlanabildi.

 

Ø  2015 - Hastane inşaatı tamamlanarak Prof. Dr. Nazif Bağrıaçık Diyabet Hastanesi Kadıköy'de hizmet vermeye başladı.

 

Ø  2016 - Diyabet Obezite Farkındalık Eğitim Merkezi (DOFEM) açıldı. Merkezde, diyabetli ve obezitesi olan hasta ve hasta yakınlarına yönelik olarak diyabet yönetimi, beslenme, egzersiz gibi konularda eğitim verilmektedir. Bu amaçla merkezde Diyetisyen, Diyabet Hemşiresi ve Egzersiz Antrenörü istihdam edilmektedir. Okullara eğitim verilmekte, sanayi kuruluşları çalışanları arasında diyabet taramaları yapılmakta ve Lions Federasyonu tarafından bağışlanan Mobil Sağlık Hizmeti Aracıyla Yönetmelikler çerçevesinde taramalar yapılmaktadır.

 

Ø  DOFEM kuruluşundan bugüne kadar 24 bin 889 kişiye ücretsiz olarak eğitim ve danışmanlık sağlamıştır.

 

Ø  2018 - Tip1 diyabetlilerin yaşamın her alanında olduğu gibi spor konusunda da engel tanımayacağını göstermek, diyabet ve diyabetle spor konusunda farkındalığı artırmak amacıyla Türk Diyabet Cemiyeti tarafından Diyabet Koşu Takımı TEAM1 kuruldu. Takım Runatolia, Tuz Gölü, Likya, İstanbul, Wings For Life, Ultimate Cunda, Ultimate Büyükada ve IDA Ultra gibi farklı koşulara katılarak, diyabetli bireylerin insülin tedavisiyle hayatlarında hiçbir aktiviteden geri kalmalarına gerek kalmadığını, herkes gibi sporcu olabileceklerini gösterdi. Proje, 2018 yılında Outdoor Fitness Türkiye “En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi”, Sağlık Gönüllüleri Türkiye Derneği “Sağlıkta Sosyal Sorumluluk Jüri Özel Ödülü” ve Eczacı Dergisi 9. Altın Havan Ödülleri’nde Sosyal Sorumluluk Ödülü olmak üzere üç önemli ödül kazandı.

 

Ø  2021 - 2021 yılında Diyabet ve Obezite Farkındalık Eğitim Merkezi’inde toplamda 1.318 kişiye ücretsiz olarak bireysel beslenme eğitimi verilip, diyabet danışmanlığı yapıldı. Ayrıca yıl boyunca yine ücretsiz olarak, hasta, hasta yakını ve diyetisyenlere yönelik her ay 'Online Diyabet ve Karbonhidrat Sayımı' toplantılar ile ülke içinden ve ülke dışından yaklaşık 2.400 kişiye erişildi. 2021 yılının son aylarında pandemi kuralları da gözetilerek; kamu ve özel kurumlarda ‘Diyabet Farkındalık ve Sağlıklı Beslenme’ eğitimlerine de başlandı. Bu çerçeve de; Seminerler sonrasında talep edilen lokasyonlarda gerçekleştirilen kan şekeri taramasında, kan şekerinin yüksek olduğu tespit edilen 48 kişi sağlık kuruluşlarına yönlendirildi.

Pandemi başlangıcı itibariyle DOFEM çatısı altında devreye giren 'Diyabet Hasta Danışma Hattı' 2021 yılında aktif olarak hizmet vermeye devam etti. Danışma hattı aracılığıyla diyabet yönetimi konusunda zorlanan ya da soruları olan diyabet hastalarına ya da yakınlarına ücretsiz olarak diyabet ve beslenme danışmanlığı verildi. Bireysel özellikleri, sağlık koşulları ve günlük yaşamlarına uygun şekilde bireysel programlar oluşturuldu.

Türk Diyabet Cemiyeti İktisadi İşletmesi Tıbbı Cihaz Satış Merkezi'nde 2021 yılı içinde; 770 adet FreeStyleLibre Sensör Satışı, 40 adet FreeStyleLibre Okuyucu satışı gerçekleşti. Ayrıca 377 kullanıcıya uygulamalı sensör eğitimi verildi. Ölçüm verilerinin sağlık profesyonelleri ve hasta yakınlarıyla paylaşımı konusunda da hastalara destek sağlandı.

Ø  2022 - Pandemi koşullarına uyarak yüz yüze çalışmalara başlandı. Bu kapsamda; yıl içerisinde online diyabet hasta okulları, karbonhidrat sayımı eğitimleri, sosyal medya kampanyaları düzenlendi.

54’üncüsünü düzenlediğimiz geleneksel Diyabet Yaz Eğitim Kampımızı 31 Ağustos – 7 Eylül 2022 tarihler arasında Çanakkale Eceabat Kum Otel’de gerçekleştirildi.

Diyabet ve Obezite Farkındalık Eğitim Merkezi 2022 Yılında 4.306 diyabetli bireyler ve yakınlarına yönelik olarak ücretsiz eğitim ve destek faaliyetlerini sürdürdü. Ayrıca merkez koordinasyonunda pandemi dönemiyle devreye giren 'Diyabet Hasta Danışma Hattı' da 2022 yılında aktif olarak mail / telefon ve whatsapp aracılığıyla hizmet vermeye devam etti.

Mart 2020’de başlayan Covid 19 pandemisi nedeniyle 2 yıldır online ya da hibrit olarak düzenlediğimiz Ulusal Diyabet Metabolizma ve Beslenme Hastalıkları Kongresi’nin 58. ülkemizde ve dünyada Covid-19 aşılanmasının hız kazanmasıyla birlikte 11 - 14 Mayıs tarihleri arasında Cemiyetimiz koordinatörlüğünde ve Prof. Dr. Tamer Tetiker başkanlığında Antalya’da gerçekleştirildi.